Eucalyptus. Murray Bail

Angliski izdevusi The Harvill Press 1999.g., 264 lpp. Pirmo reizi izdota 1998. gadā. Latviski nav tulkots.

Pat īsti vairs neatceros, kas man vienā no daudzstāvu grāmatu veikaliem Birmingemā lika izvēlēties tieši šo grāmatu, bet neesmu nožēlojusi nevienu par to izdoto mārciņu. Manam eksemplāram uz vāka greznojas skaļš uzraksts “The Love story of the year”. Uzreiz teikšu – ne visiem patiks un ne visi sapratīs, vieni šo romānu mīl, citi met pret sienu. Šī bija trešā reize, kad pārlasu “Eucalyptus”. Ak jā, šī grāmata spilgti pārstāv Austrāliju manā 80/80 projektā.

Austrāliešu rakstnieks Murray Bail ir radījis īpatnēju mīlas stāstu, ko sākumā par tādu nemaz nevar uztvert. Pa pusei stāsts kā pasaka (reiz dzīvoja vīrs, kam bija brīnumdaiļa meita un viņš meitas roku apsolīja tam, kurš…..), pa pusei eikaliptu enciklopēdija. Eikalipti ir galvenie darbojošies personāži, vai vismaz ļoti spēcīgs fons. Un tikai pamazām saproti, ka ir vēl viens dziļāks slānis, ko veido īsti vārdos neizteiktās grāmatas personāžu emocijas un attiecības, un Elēnai stāstītie stāsti.

Tātad. Austrālijā, Jaundienvidvelsā vīrs vārdā Holands nopērk fermu un iekopj eikaliptu plantāciju. Pa vienam vien viņš savāc visas zināmās eikaliptu šķirnes, simtiem eikaliptu. Kamēr viņš vāc un stāda eikaliptus, viņa meita Elēna izaug par īstu daiļavu, par kuras skaistumu sāk klīst leģendas. Holands, savādas iedomas vadīts, apsola meitu apprecināt ar vīru, kurš varēs pareizi nosaukt katru eikaliptu uz viņa zemes. Interesenti ierodas no tuvienes un tālienes. Vieniem veicas labāk, citiem sliktāk un šķiet, ka meitai būs jāpaliek neprecētai. Tad ierodas misters Keivs un, kamēr viņš lēnām un pārliecināti tuvojas uzvarai, Elēna slīgst izmisumā. Kādu dienu viņa eikaliptu birzī satiek svešinieku, kurš viņai nepievērš uzmanību, tomēr viņi satiekas katru dienu, staigā gar kokiem un svešinieks stāsta stāstus par cilvēku dzīvi un attiecībām.

As they went from tree to tree and he told other stories, Ellen allowed them slowly to cirlce and enter her. Over time his voice vibrated along with the familiar heat, through the trees. She liked the sound of his voice. In the heat of the day she felt like closing her eyes. Instead she surveyed him, as she listened. She didn`t even know his name.

Katru īso stāstu svešinieks tā vai citādi saista ar blakus esošā eikalipta nosaukumu.

As Ellen entered the stories, or his sketches for stories, she saw how they grew from the names of the eucalypts,usually the fancy common names. And if many of the stories were based on the flimsiest foundations, or even a complete misreading of a name, it hardly mattered.

Lai gan šķiet, ka svešiniekam meitene ir vienaldzīga, tomēr visi stāsti sasaucas ar viņas dzīvi, vai rosina domāt par attiecībām un mīlestību.

It`s a mystery how an attraction can spring up in one person for another. Who can say why?

Ļoti maigs un neparasts meitenes aplidošanas veids. Nekā savādāk es to nemāku noformulēt. Tikpat interesanti, kā vērot neapzinātu jūtu veidošanos, ir lasīt svešinieka stāstītos stāstus. Piemēram, ir stāsts par attiecību trijstūri starp latvieti, viņas vīru krievu un viņas mīļāko latvieti. Vīrs tiek izdzīts no mājas, bet paliek sievas tuvumā, lai viņu aizstāvētu, kad mīļākajam uznāk vēlme pavicināt dūres. Un tā viņi dzīvo…

Virspusēji ir eikalipti, ir stāsti, un paiet brīdis līdz saproti saikni un slēpto vēstījumu. Priekš manis šis ir viens no skaistākajiem romāniem par mīlestību un attiecībām. Tik netverams un liegs, bet tai pašā laikā tik spēcīgs. Mans vērtējums, protams, 5/5.

3 domas par “Eucalyptus. Murray Bail

  1. Atbalsojums: Eucalyptus. Murray Bail | The Show Must Go On

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.