Sharp Objects. Gillian Flynn

Sharp ObjectsShaye Areheart Books 2006, 272 lpp.

Žurnāliste ar problemātisku pagātni atgriežas dzimtajā mazpilsētā rakstīt par divu meiteņu slepkavībām. Viss nav tik vienkārši kā sākumā šķiet un noziegumu atrisināšanai viņai nākas beidzot saprast savas ģimenes traģēdiju.

Es biju sajūsmā par “Gone Girl”, tāpēc ar interesi pieķēros “Sharp Objects”. Tas izrādījās kā mešanās uz galvas atvarā. Ar savu pirmo romānu autore meistarīgi piesaka sevi tumšu psiholoģisko kriminālromānu žanrā. Noteikti ne patīkamākā lasāmviela vasaras vakariem. Pa prātu visu laiku grozījās viens vārds – SLIMI.

Sick and sicker and sickest. What was real and what was fake?

Romānā nav neviena simpātiska varoņa. Neviena. Nu varbūt tēvišķais avīzes redaktors, bet viņš figurē tik minimāli, ka tas neskaitās. Tātad mums ir galvenā varone žurnāliste Kamilla Prīkere ar psiholoģiskām traumām – viņa ir graizītāja ar daudzu gadu stāžu, viņas pašapziņas līmenis līdzinās nullei, viņai ir apsēstība ar seksu. Vēl viņa daudz dzer un ienīst māti. Viss ķermenis “norakstīts” ar vārdiem, kuru biežo pieminēšanas jēgu un sistēmu es godīgi sakot nesapratu. Kaut kas man pazuda tulkojumā tā teikt. Viņas ģimene ir vienkārši “superīga”: patēvs Alans līdzinās bezrūpīgam dārzenim, viena pusmāsa mirusi un neviens netiek pāri viņas nāvei, otra pusmāsa Amma mātes priekšā tēlo mazu meitenīti, bet patiesībā ir riktīga mazgadīgā sterva. Māte Adora vispār ir apbrīnojams radījums, fascinējošs tēls, kontrolējoša psihopāte: “She was like a girl`s very best doll, the kind you don`t play with”.  Visi šķiet mazliet prātu izkūkojuši un no Kanzasas atsūtītajam izmeklētājam Ričardam Villisam (viņš ir atstāts statista lomā, galīgi neinteresants) neklājas viegli. Pārējie Wind Gap mazpilsētas iedzīvotāji ir katrs ar saviem noslēpumiem, par kuriem neviens nerunā, bet visi tos zina. Tāda sajūta, ka visi klačojas, dzer un gadiem ilgi klusē par slēptu un atklātu vardarbību un emocionālu iespaidošanu. Virspusēji viss ir skaisti un mierīgi un tikai kaut kur zemapziņā, aiz slēgtām durvīm piezogas nemiers: Something was wrong, right here, very horribly wrong. Interesanti kā pamazām atklājās visādi nesmukumi par abām nogalinātājām meitenēm, kuras sākumā bija tik jaukas un nevainīgas. Trakākais, ka es pilnībā varu tādu pilsētiņu iedomāties eksistējam.

Kamillas darbs – rakstu sērija par Wind Gap meiteņu slepkavībām, pamazām pārvēršas par savas pagātnes šķetināšanu un sastapšanos aci pret aci ar veciem dēmoniem. Es nojautu vainīgo, tomēr īsti negribēju ticēt un beigās autore izdarīja “gājienu ar zirdziņu” tā pasmejoties man sejā, ka viss ir vēl sarežģītāk nekā domāju. Domāju, ka Flinnas mērķis bija parādīt pie cik drausmīgām sekām var novest slimīgas, ačgārnas mātes rūpes un pseidomīlestība (tai slimībai bija nosaukums, kuru neatceros) un kā bērnu attiecības ar vecākiem lielā mērā nosaka viņu uzvedību un domāšanu gan bērnībā, gan vēlāk. Ja vēl kāds ir lasījis šo romānu, ļoti gribētos uzzināt jūsu domas par galveno varoņu rīcību.

A beautiful girl can get away with anything if she plays nice.

Lasīt bija interesanti, bet emocionāli nepatīkami. Stāstījums ir diezgan lēns, nav nekādu strauju un šokējošu pagriezienu, fakti un nojautas lēnām pil un pil līdz viss top skaidrs. Flinna ir veikli savērpusi intrigu un psiholoģiskais pamatojums varoņu rīcībai nebija apšaubāms, lai gan ne vienmēr skaidri saprotams. Nespēju noformulēt kāpēc, bet lasot tomēr varēja just, ka šis ir autores pirmais romāns, lai gan jau spēcīgi jūtams viņas talants veidot vairāk vai mazāk prātu izkūkojušus psiholoģiskos portretus. Vietām pārāk uzkrītoši un bieži autore izmanto seksualitātes kārti, sabiezinot krāsas un piešķirot tai pārāk lielu lomu notikumos. Tāds ļoti freidisks gājiens.

Jutos atvieglota aizverot grāmatas vākus. Tas ļaunums aiz mīlīgām sejiņām bija drusku par daudz.

Vērtējums: 3,5/5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.